مکاشفات یک لیلی گمنام

اینجا خودِ خودم هستم

یکشنبه 21 خرداد‌ماه سال 1391 ساعت 12:01

یه کلوم حرف حساب!!!

حرف زدن یه هنره! یکی از مهم  ترین هنرهای آدمیزاد ...  به خدا راست می گم!!!! اکثراً هم از این هنر بی بهره ایم .... مسلماً منظور من هر حرفی نیست و مطمئناً پر حرفی و خزعبل گفتن هم نیست !!!!  مشخصه که اکثر ما آدم ها، توی شعار دادن استادیمُ اما حرف زدن، حرف حساب و منطقی زدن، حرفی که طرفمون بفهمه منظور ما واقعاً چیه .... داغون ..آقا داغوووون..... 

 

نکته جالبش اینه که همه ماها می دونیم "تمایز اصلی نوع بشر با حیوانات، در تکلم است" اون وقت کمتر کسی هست که به نحوه حرف زدنش توجه داره ...  خیلی از ماها نمی دونیم یا باور نداریم که حرف هایی که میزنیم چقدر متفاوت از مفهومی که مدنظر ماست، توسط مخاطب های ما فهمیده و درک میشه .. شاید اگر این حقیقت رو باور داشتیم، خیلی بهتر روی هنر حرف زدن کار می کردیم یا حداقل مفاهیمی که موردنظرمون هست رو با مخاطب هامون چک می کردیم . 

 

توی مملکت و فرهنگ ما که کم حرف زدن خیلی هم پسندیده است!!!!  در همه زمینه ها حتی بیان احساسات: 

 

گوش کن با لب خاموش سخن می گویم 

پاسخم گو به نگاهی که زبان من و توست 

 

شاید اگر بهتر و با کیفیت بیشتر می تونستیم حرف بزنیم و خودمون رو تشریح کنیم، بهتر و بیشتر انتظاراتمون رو بیان می کردیم و از همه مهم تر در حرف زدن هامون اینقدر مانع و سد قرار نمی دادیم، روابطمون اینقدر در به داغون نبود ...  به چشم نمی آد ولی ماها حین حرف زدن و گفتگو کردن، انواع و اقسام سد دفاعی داریم.  این موانع و سدهای دفاعی، انواع مختلفی دارند از جمله:

 

- توهین کردن

- برچسب زدن

- پیش داوری

- مسخره کردن

- تیکه انداختن 

- غیر مستقیم حرف زدن و به در گفتن تا دیوار بشنود 

- سانسور کردن

- بازی های احساسی راه انداختن (گریه کردن، فریاد زدن، و ...) 

و ...

 

تازه این رو هم در نظر بگیرید که یه رابطه موثر یک فرآیند دو طرفه هست ... یعنی طرف مقابل هم داره به نوبه خودش همین بازی ها رو در می آره و بامبول رو سر هم می کنه. اگر زمانی که مخاطب با تعجب، خشم، نا امیدی، لودگی و .. داره بهمون نگاه  می کنه،  بتونیم حرفمون رو چنان مطرح کنیم که هیچ کدوم از اون بازی های بالا رو راه نیاندازیم، اون وقت تازه توی مسیر درست قرار داریم.

 

در ضمن فقط کلمات و عبارات مهم نیست که، غیر از کلمات و عباراتی که بیان می شوند، دو تا فاکتور مهم دیگه که روی فهم و درک مخاطب ما تأثیر داره، لحن گفتار و زبان بدن هستند و از همه خنده دار تر اینکه در درک یک مطلب توسط مخاطب:

زبان بدن 55%

لحن و صدا: 38%

کلمات و عبارات: 7%

نقش دارند... حالا ببینید روی چند تا چیز باید تمرکز کنیم تا بشه گفت که " یه کلوم حرف حساب زدم. " 

 


 توی مهارت های ارتباطی چهار نوع الگوی رفتاری مطرح میشه که سالم ترین و مسلماً موثرترین الگو، الگوی رفتار قاطع هست ...  البته باید توجه کنیم که بسته به موارد، شاید در همه جا الگوی رفتار قاطع جواب نده، مثلاً وقتی دزد داره کیف ما رو می زنه، ما نمیتونیم بهش بگیم، دوست عزیز!!! لطفاً کیف من رو نزن!!!!! پس تعمیم افراطی به همه موارد ندهید. ولی در روابط بین فردی و با نزدیکان بسیار بسیار مهارت لازم و موثری هست

 

رفتار کردن با سبک قاطع، خیلی خیلی تمرین نیاز داره ... البته در نهایت باید توجه کنیم که به هزاران دلیل، شاید ما از رفتار قاطع خودمون نتیجه مطلوب رو به دست نیاریم، فقط می تونیم مطمئن باشیم که کار خودمون رو درست انجام داده ایم.